Cilt Lekelerimi Nasıl Solduruyorum…

cilt-lekeleri-tedavisi

Merhaba ayevi misafirleri;

      Bugün bir dönem yüzündeki lekeler yüzünden  psikolojisi bozulmuş, yazın özellikle tatile gittiğimde, lekeleri hortlayan, tüm çehresini saran bir kadın olarak olarak yazıyorum.

      Her yıl, yaz gelmeden beni bir stres basar. Geceler boyu güneş kremi arayışlarım başlar. Kullandığım güneş koruyucu kremleri yüzümdeki cilt lekerimin oluşmasını engellemediği için, devamlı yeni bir ürün arayışı içerisine giriyorum. İçerik okumalar, kullanıcı yorumları, bloglar daha önce kullanılmış,memnun kalınmış yada memnun kalınmamış güneş kremleri… Oluştuktan sonra geçirmek için kullanılan kremler, doğal yöntemler vesaire vesaire…

      Sonuç, her yıl tatile gittiğim dönemde kremlenmekten tatilin keyfini çıkaramadığım ve her aynaya baktığımda ‘yuh burada da mı çıkmış’ dediğim, enerjimin düşmesine sebep olan lekeler…

      Tatilden dönüp evime geliyorum. Bu kez de ‘bunlar nasıl geçer, şu halime bak!, ne hale gelmiş yüzüm,’ fondöten kullanmadığım zamanlarda pısırık bir duruş… Haliyle de nasıl geçerin çaresini aramak başlıyor.

      Bu döngü yıllardır aynı. Aynıydı… Radikal bir kararla, ki ben bu kararı ne zaman ve nasıl aldım bilmiyorum ama, cilt lekerime takmamayı alıştım. Güneş kremlerine ve leke açıcı o zararlı ürünlere onca para harcadıktan sonra.

      Bunları uygulamak, verdiği stres ve güvensizlik yerine kendime bir metot buldum kızlar. Artık lekelerim tamamiyle geçsin diye uğraşmıyorum. Maalesef ki geçmiyor… Doktorların yada tavsiyede bulunarak, önerilen tüm ürünleri uyguladım. Zaman kaybı ve hayal kırıklıklarıyla son buldu. Geçmiyor kardeşim, geçmiyor… Bunu kabullendim.

Ben de kendime bir cilt bakımı rutini hazırladım kızlar şöyle ki;

      Yağlıdan karmaya dönük, beyaz tenli bir cilde sahibim. Keyifli bir banyo sonrası, cildim oldukça yumuşamış, cilt gözeneklerim açılmışken cildimi temizliyorum. Ben cilt temizleyicisi olarak Avene Termal kullanıyorum. Termal Avene Cleanance Gel hakkında detaylı bilgi almak için tık tık.

      Ardından temizlenmiş cildime, dairesel hareketlerle, çok bastırmadan cilt arındırıcı bir peeling yapıyorum. Bu şekilde cildimin hem kan dolaşımını hızlandırmış, hem de ölü deriden arındırmış oluyorum. Peeling olarak normal-karma ve yağlı ciltler için olan Diadermine Essential Care kullanıyorum. Cildinize peeling yaparken, çok bastırmamaya özen gösterelim. Çünkü cildiniz cam gibidir, çizilir. Olabildiğince yumuşak daireler çizelim. Bol suyla yıkayıp, kuruladıktan sonra yine cilt tipime uygun bir maske uyguluyorum.

      Ben her seferinde farklı bir maske yapıyorum. Bazen doğal, bitkisel maskelerden yararlanıyorum, bazen de hazır olan maskelerden faydalanıyorum. Maskenin ardından yıkayıp, kuruladığım yüzümü, gül suyuyla nazikçe silip, günlük nemlendiricimi uyguluyorum.

      Yukarıda bahsettiğim tüm ürünler, benim cilt tipime uygun ve tecrübelerim ile faydasını en fazla gördüğüm ürünler. Siz cildinize en iyi geldiğini düşündüğünüz, memnun kaldığınız herhangi bir temizleyici, peeling ve maske kullanabilirsiniz. Unutmayın cildinizi en iyi tanıyan, neyin iyi gelip, gelmediğini, hangi ürünün faydasını gördüğünüzü en iyi siz bilirsiniz. Tüm ürünler için cildinizi iyi tanımalı ve analiz etmelisiniz. Hatta deneme, yanılma yolu ile size iyi gelecek ürünleri bulmalısınız. Bana iyi gelen ürün, size iyi gelmeyebilir, alerji yapabilir ya da cildinizi tahriş edebilir. Ürün seçerken cilt tipinizi göz önünde bulundurarak alınız. 

      Ben bu işlemi haftada iki kez yapıyorum. Uyguladığım ürünlerin ağır olmamasına gayret ediyorum. Ne kadar ağır ürünler kullanıyorsam, cildimde bir  o kadar problemli oluyor. Ama dediğim gibi bu ürünler benim cilt tipime uygun ürünler. Ayrıca şöyle bir şey fark ettim, cildim ne kadar yağ salgılarsa yüzümdeki lekeler o kadar artıyor. Yağ (sebum) dengenizi sağlamaya çalışın.

      Peki ben bunları yapıyorum, tamamen lekeler gidiyor mu? Lekeleri tamamen geçiren bir şey henüz bulamadım. Ama ben bu uygulamalarla oluşan lekelerimi çok kısa zamanda silikleştiriyorum. Lekeler o koyu kahve renginden sarı renge, sonrasında da ışık altında aynanın içine girmeden göremeyeceğim bir hale geliyor. Haa bir de her sene daha az çıkıyor, nedeni bunlar mı çözemedim ama. Bu arada hala güneş kremi kullanmaktayım.

      Sonuç olarak cildimizi temiz tutuyor, ölü derilerden kurtulmak için peeling yapıyor ve maske yaparak cildimi onarmayı ihmal etmiyoruz. Lekesiz, Mutlu Günler 🙂

Sevgilerimle…

 

 

Leave a Reply