Makyaj ile Cilt Lekeleri Nasıl Kapatılır?

Merhabaa…

Makyaj ile cilt lekeleri nasıl kapatılır?

Güneş lekeleri, sivilce lekeleri, gözaltı morlukları… Lekeleri kapatmak için ihtiyacımız olan, leke rengimize uygun leke düzeltici kullanmaktır. Burada en önemli kısım hangi renk kapatıcı ile hangi cilt lekesini kapatacak olduğumuzdur.

Öncelikle belirtmem gerekir ki her cilt rengi farklıdır. Bu sebepten de herkesin çözümü de kendine özel olacaktır. Size tavsiyem en iyi ürünü ve rengi bulmak için çeşitli denemeler yapmalısınız.

cilt lekeleri kapama

Cilt üzerinde çeşitli sebeplerden dolayı oluşan renk eşitsizliklerini gidermek için pek çok yol bulunuyor. Fakat buradaki en önemli nokta yüzünüzdeki renk düzensizliğinin asıl nedenini öğrenmek… Cilt lekelerinden kurtulmak için kozmetik ürünler kullanılabilir, estetik uygulamalardan yardım alınabilir veya doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Fakat tüm bu süreçlerde tedavi boyunca yada geçici olarak lekeleri kapatmak isteyeceksinizdir. İşte bu süreçte lekeleri makyajla kapatmak oldukça kolay.

Şimdiye kadar cilt lekelerimizi kapatmak için fondöten ve kapatıcı ürünler kullanıyorduk. Bu tarz ürünlerinde lekeyi ne kadar kapattığı tartışılır. Lekeyi kapatmak için üst üste sürdüğümüz ürünler yüzünden cildin nefes alamaması da cabası. Bunun yerine ihtiyacımız olan tek şey cildimizdeki lekelerin rengine uygun renk düzelticiler kullanmak. Bu düzelticiler sayesinde ince bir kat fondöten ile cilt tonumuzu eşitlemek.

Şimdi gelelim leke kapatıcılarımıza… Bildiğiniz gibi üç temel rengimiz var. Bunlar; mavi, sarı ve kırmızı… Bu renkleri kullanımımız şöyle; cildinizdeki lekeniz ne renkse onun karşıt renginde bir kapatıcı kullanmak. Yani, biliyorsunuz ki sivilce lekelerimiz genelde kıpkırmızı bir şekilde kalır. Kırmızının karşıt rengi yeşil. Bu durumda mavi ve sarı renk kapatıcımızı kullanıp, yeşil rengimizi elde ediyoruz ve sivilce lekelerimize elde ettiğimiz yeşil kapatıcımızı sürüyoruz. Günümüzdeki cilt düzeltici paletlerin renk yelpazesinin genişliğini göz önünde bulundurursak, direkt içerisinde yeşil rengi de barındıran paletlerden almanızı tavsiye ederim.

cilt lekeleri kontürleme

Donuk ve sarı görünen ciltler ise lila tonlu renk düzelticilerini kullanmalarını önerebilirim. Koyu göz altına sahip kişiler ise koyu sarı renk düzelticileri kullanabilirler. Turuncuya ne kadar yakın olursa renk o kadar iyi  sonuç alabilirsiniz.

Peki renk düzelticileri kullandık lekelerimize, böyle dalga dalgamı çıkıcaz sokağa 🙂 tabi ki hayır. Cildimize ve lekelerimize uygun renk düzelticilerimizi yumuşak bir sünger yardımıyla sürdük. Ardından günlük olarak kullandığımız kendi cilt rengimize uygun fondötenimizi ince bir tabaka halinde bir fırça yardımıyla uyguluyor ve cilt nötralize etme işlemimizi bitiriyoruz.

Kısacası bildiğimiz yüz kontürü işlemini yüzümüzdeki lekelerin rengini analiz ederek, uygun olan renklerle yapıyoruz. Deneyimlerinizi dört gözle bekliyorum, bana yazmayı unutmayınnnn…

Sevgilerimle…

Leave a Reply