Saçlarınızın Uzamasını Hızlandıralım mı?

Merhaba…

Kadınların en güzel giysisi saçları… Saçlarını uzatmak isteyen güzel hanımlar, saçların hızlı uzaması için yapabileceğimiz birkaç öneriden bahsedeceğim. Öncelikle şu bilgiyi hatırlayarak başlayalım, saçlar ayda ortalama 0,5 ile 2,5 cm arasında uzar. Bu kişiden kişiye ve dış etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Saçların hızlı uzaması, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olabilmek için tek bir ürün kullanmanın mucizeler yaratacağını beklememek gerekir. Sık sık saç boyatmak, düzenli olarak kullanılan saç kurutma makinaları ve maşalar saçı yıpratan uygulamalar olduğu için saçlarınızın uzama süresini etkilemektedir. Yetersiz beslenmeden kaynaklı ortaya çıkan vitamin eksikliklerinin de saç uzatma sürecinde önemli olduğunu unutmamak gerekir. Bunları aklımızın bir köşesine yazdıktan sonra, gelelim saçların hızlı uzaması için dikkat etmemiz gereken doğal önerilerimize…

saç uzatma yöntemleri

Şampuan seçimi: Bir kere nasıl bakım yapıyor olursanız olun en önemli adımın; saç şampuanınız olduğunu unutmayın. Saç tipinize uygun ve içeriği sülfatsız şampuanlar kullanın.

 Saç deriniz yağlı ise, yağlı saçlar için olan şampuanları, saç deriniz kuru ise kuru saçlar için uygun olan şampuanları tercih edin. Saç derisi yağlı olan biri içeriğinde çok fazla yağ içeren şampuanlarda saç derisini yağa boğacak, bu şekilde saç ve saç derisi nefes almayacaktır. Tam tersi kuru saçlarda yağlı saçlar için üretilmiş şampuanları kullandığında saç ve saç derisi daha çok kuruyacak ve nemsizlikten saç dökülmeleri artacaktır.

saç uzatma yolları

Sülfatlar sülfirik asitten üretilmiş, şampuanların bolca köpürmesini sağlayan birleşiklerdir. Sülfatlar şampuanları bolca köpürtürken diğer taraftan da saçların sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan doğal yağlarını uzaklaştırmaktadır.

İkinci önemli etken ise saçları yıkama sıklığımız… Ferahlamış saç derisini hepimiz seviyoruz. Çok sık yada her gün saçları yıkamaktan kaçının. Hafta da 2-3 kez saçları şampuanlamak çoğu kişi için yeterlidir. Son olarak da şampuanlama sırasında markası ne olursa olsun, şampuanınızı elinize az sıkmanızı ve kesinlikle parmak uçlarıyla saç derinize masaj yaparak yıkamanızı öneririm. Saç derisine yapılan masaj saç köklerinizi uyararak daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Saçlarınızı düzenli olarak kestirin: ‘Saçlarımı hızlı uzatma derdindeyim, nerden çıktı şimdi bu saç kestirme’ dediğinizi duyuyorum. Ancak kasettiğim sadece saçların uçlarından kırıkları temizlettirmenizdir. Saçlarınız uçlarından uzamıyor olsada çatallaşmış ve kırılmış saç uçları asla sağlıklı görünmeyecektir.

Saç Boyaları: Günümüzde her ne kadar saç boyalarının kimyasalları azaltılmış olsa da saç boyamak, saç rengini açtırmak saçı kurutan etkiler yaratmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca kendi saç renginde kalmakta fayda var. ‘ben artık boyadım,oohooo bin yıl oldu saçlarımı boyayalı’ diyorsanız içeriği en temiz saç boyalarını tercih etmelisiniz. Saçlarınızın rengini açmak için de papatya çayı, kına gibi doğal yöntemlere yönelmekte fayda var.

saç uzatma-saç bakımı

Protein ve Biyotin Tüketimi: Ne yediğimiz hem genel sağlığımız hem de saç sağlığımız için çok önemlidir. Bildiğiniz gibi saç protein olan keratinden oluşur. Bu nedenle her zaman saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı uzaması için protein alımını arttırmalısınız. Protein bakımından zengin gıdalar; yoğurt, tavuk, badem, soya, balık…

Şu an da kendi adıma çok iyi bir vitamin takviyesine başladım. Etkilerinden emin olur olmaz size yazacağım. Bana buradan yada instagram hesabım ayevinet ‘ten sorularınızı sorabilir, deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Sizi bekliyor olacağım 🙂

 Sevgilerimle…

Leave a Reply