2022 Katar Dünya Kupası

     Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenecek olan 2022 Katar Dünya Kupası bir çok yönden ilk olma özelliği taşıyor. Turnuva ilk defa bir Arap ve Ortadoğu ülkesinde gerçekleşecek, bu yüzden tüm Arap Dünyası için büyük önem taşıyor. Ülke Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Güney Kore gibi güçlü ülkeler arasından büyük bir sürpriz yaparak turnuvaya ev sahipliği yapmaya hak kazandı.

      2022 Dünya Kupası oynanacağı tarih açısından da bir ilk olma özelliği taşıyor. Turnuva Avrupa ülkelerinin itirazlarına rağmen, tarihinde ilk kez kış aylarında oynanacak. FIFA kupanın kasım ve aralık aylarında yapılmasına karar verdi.
      Ülke Dünya Kupası için 17 milyar dolar harcayacak. Halihazırda ziyaretçiler için 45 adet yeni otel inşaatına başlanmış durumda, kupa için 55.000’in üzerinde oda gerekiyor.
      Bunun dışında 9 adet yeni stadyum inşaatı, 3 adet stadyum genişletme-yenileme inşaatı, 32 adet futbol takımı kamp alanı inşaatı ve 32 adet ülke takımlarının kalacağı misafir hane inşaatı tüm hızıyla devam etmektedir.

KATAR 2022 Dünya Kupası TANITIM FİLMİ
https://www.youtube.com/watch?v=xI2v9AKV08Q

 

2022 Katar Dünya Kupası Stadları

 • Lusail Iconic Stadyumu: Lusail şehrindeki 86,250 kişilik kapasiteye sahip Lusail Iconic Stadyumu’nun, açılış, çeyrek final, yarı final ve final maçlarına ev sahipliği yapması planlanıyor.  Stadyum 2022 Katar Dünya Kupası’nın en merak edilen stadlarından biri konumunda.

https://www.youtube.com/watch?v=Jncqn9fKXKY

 2022 Katar Dünya Kupası-Lusail-iconic-stadyumu

Lusail Iconic Stadyumu

 • Al-Wakrah Stadyumu: 120 kişilik kapasiteye sahip olması planlanan Al-Wakrah Stadyumu, ilhamını ülkenin kültürel miraslarından olan balıkçılık ve inci dalışçılığından alıyor. Stadyum dış cephesi tamamen özel üretilmiş camlarla kaplı olarak tasarlanıyor.
al-wakrah-stadyumu

Al-Wakrah Stadyumu

 • Doha Port Stadyumu: Katar’ın körfezinde yapay bir yarımada üzerine inşa edilmesi planlanan stadyum 44.950 kişilik kapasiteye sahip olacak. Stadyumun dış cephesi akan su ile çevreleneceğinden, görünüşüyle 2022 Katar Dünya Kupası’nın en dikkat çeken stadyumlarından biri olması bekleniyor.
doha-port-stadyumu

Doha Port Stadyumu

 • Al-Khor Stadyumu: Deniz kabuğu görünümüne sahip olan Al-Khor Stadyumu 45.330 kişilik kapasiteye sahip olup, izleyicilere Basra Körfezi’nden harika bir görünüm sunacak.
al-khor-stadyumu

Al-Khor Stadyumu

 • Umm Slal Stadyumu: Geleneksel Arap mimarisine göre yeniden dizayn edilecek olan stadyum Slal Muhammed Kalesi’ne benzeyecek. 45.120 kişilik kapasiteye sahip olması planlanıyor.
umm-slal-stadyumu

Umm Slal Stadyumu

 • Al-Gharafa Stadyumu: Dış cephesi kupaya katılmaya hak kazanan takımların bayrak renkleriyle kaplanacak olan Al-Gharafa Stadyumu 2022 Dünya Kupası’nın en renkli stadyumu olmaya aday. Aynı zamanda bu renkler futbol ve dostluk, karşılıklı hoşgörü, saygı ve anlayışı simgeleyecek. Stadyum genişletilerek kapasitesi 44.740’a çıkartılacaktır.
al-gharafa-stadyumu

Al-Gharafa Stadyumu

 • Khalifa International Stadyumu: 2006 Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmış olan Khalifa International Stadyumu’nun kapasitesi artırılarak 68,030’a çıkartılacak. Turnuvaya özel stadyum zemini, ışıklandırma sistemleri tamamen değiştirilecek.
khalifa-international-stadyumu

Khalifa International Stadyumu

 • Al-Rayyan Stadyumu: Yılın en iyi stadyum tasarım ödülü alan Al-Rayyan Stadyumu’nun dış cephesi bir tür medya membranıyla kaplanıp, üzerinden turnuvayla ilgili haberler ve oynanan maçla ilgili videolar yayınlanacak. Genişleme çalışmalarından sonra stadyum kapasitesinin 44740’a çıkarılması planlanıyor.
al-rayyan-stadyumu

Al-Rayyan Stadyumu

 • Education City Stadyum: Stadyum Dünya çapında üniversitelerin kampüslerinin bulunduğu eğitim şehrinde yer alıyor. 45.350 kişilik kapasiteye sahip olması planlanan stadyum tırtıklı elmas şeklindeki dış cephesiyle göz kamaştıracak.
education-city-stadyumu

Education City Stadyum

 • Sports City Stadyum: Time Dergisi’nin dünyanın 100 yenilikçi mimarlarından biri olarak seçtiği Mimar Dan Meis tarafından tasarlanan stadyum geleneksel Arap Bedevi çadırlarından esinlenerek inşa edilmektedir. Stadyum kapasitesinin 47.560 olması planlanıyor.
sports-city-stadyumu

Sports City Stadyum

 • Al-Shamal Stadyumu: Katar Körfezinde yer alan stadyum için ülkenin sembollerinden biri olan “dhow” adlı balıkçı teknelerinden esinlenilmiş. Bahreyn’e sadece 40km uzaklıkta olması planlanan stadyum kapasitesinin 45.120 olması planlanıyor.
al-shamal-stadyumu

Al-Shamal Stadyumu

 • Katar Üniversitesi Stadyumu: Dış cephesi altın sarısı renginde ve geleneksel Arap geometrik desenleriyle süslenecek olan stadyum halen Katar Üniversitesi Futbol Takımı ve diğer futbol takımları tarafından kullanılmaktadır. Stadyum kapasitesinin 43.520’e çıkarılıp, turnuva sonrası eski kapasitesine düşürülmesi planlanıyor.
Katar Üniversitesi Stadyumu

Katar Üniversitesi Stadyumu

Sevgilerimle…

 

Leave a Reply