Katar Güvenli Bir Ülke Mi?

         Katar güvenli bir ülke mi? Geçtiğimiz günlerde Katar Ortadoğu’nun en huzurlu ülkesi seçildi. Bu doğru mu? Kesinlikle ‘Evet’! Ülkeye giriş yaptığınız andan itibaren kendinizi güvende ve huzurlu hissediyorsunuz. Mesela, parkta çantanızı bir bankın üstünde bırakıp, çocuğunuzun peşinden koştura biliyorsunuz. Hemde aklınız çantanızda kalmadan… Evlerin kapıları dışarıdan da açılıyor mesela, çoğu zaman kilitlemeyi unutuyorsunuz… Herkes birbirine selam veriyor, özellikle de Avrupalılar. Çocuklara karşı sonsuz hoşgörüye sahip bir ülke.  Alışveriş merkezlerinde güvenlik görevlileri çocukları resmen takipte, en ufak bir eşyanızı kaybetseniz, geri dönüp güvenliğe sorduğunuz da, ilgiyle ve sağlam bir şekilde bulabiliyorsunuz. Taksi de unuttuğunuz cep telefonunuzu taksici geri getirip bırakıyor. Trafik ne kadar sıkışık olursa olsun, bir tane korna sesi duymazsınız. Kendinizi kimseden kollamanız gerekmiyor mesela. Arabanızın anahtarını üstünde bırakabiliyorsunuz. Ayrıca diğer Ortadoğu ülkeleri gibi kapanma  zorunluluğu bulunmakta. Katar vatandaşları dışında tesettürlü olmak yada olmamak kişinin kendi tercihi. Bu ve bunlar gibi örneklerde Katar’ı güvenilir ve yaşanır bir ülke yapmakta…

Katar güvenli

Souq Waqif-Fener

      Gelelim dezavantajlarına; Katar’da yaz ciddi anlamda sıkıntı. Daha öncede belirttiğim gibi, Mayıs ve Ekim ayları arası hayat duruyor sanki. Ortalama 45 derece sıcaklık ve %90’lara veren nem hayat koşullarını önemli derecede tehdit ediyor. Dış ortamda herhangi bir plan yapmak mümkün değil, vücudunuzun oksijensiz kaldığını hissediyorsunuz, klimaları 5 dakikalığına dahi olsa kapatmayı aklınızdan geçirmemelisiniz. Bu aylarda yapabileceğiniz tek aktivite alışveriş merkezlerinde zaman geçirmek. Tabi bu da alışveriş merkezlerinin tıklım tıkış, otopark da yer bulamama, büyük bir uğultu gibi sorunları beraberinde getiriyor. Hiç farkında olmadığınız şeyleri özlüyorsunuz mesela. Sahilde, sokakta, herhangi bir yerde yürümek, gözlerinizle bir dalga getirmek kıyıya, dışarıda güzel bir sofra kurup yemek yemek… Sıla hasretine bir de ruhunuzun açlığının eklenmesi, psikolojik olarak oldukça zor.

       Ayrıca Katar’da bulunduğunuz süre boyunca güneşten kaçınmaktan dolayı, ülkenin en fazla sağlık sorunları D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor.

      Katar’da yaşayan insanlar hakkında bilgi vermek gerekirse göçmenler özellikle Avrupalılar gayet kibar ve sıcakkanlılar. Hintli, Nepali ve Endonezya vatandaşları buraya çok cüzi maaşlarla çalışmaya geldiklerinden ve kültürlerinden kaynaklı hem çok saygılı, hem de biraz çekingenler.

katariler-luks

Katariler Özel Araçlarını Götürürken

      Katar vatandaşları (Katariler) gösterişi ve lüksü seven insanlar. Caddelerdeki son model araçlardan, tüm dünya markalarının şubelerinin olmasından da anlaşılacağı gibi. Evlerinin yüksek duvarlarının arkasında her birinin bir saray yatmaktadır. Gösterişi ve gücü o kadar seviyorlar ki, diğer ülke gezilerine kendi arabalarını uçak kargolarla götürmektedirler. Mesela Türkiye’nin en pahalı evi (100 milyon Euro değerindeki Boğazdaki bir yalı) Katar Emir-i tarafından Katar Kraliçesine hediye edilmiştir.

      Katarilerin ve Arapların geneli Türklere karşı nazikler. Ama yine de tavsiyem Katarilerden uzak durmanız olacaktır 🙂 Burada alışveriş merkezleri dışında Katarilerle pek karşılaşmıyoruz ama, bir Katar vatandaşının sizden şikayetçi olması durumunda hakkınızda soruşturma açılması yada sınır dışı edilme gibi bir durumla karşılaşıla bilirsiniz. Çünkü Katar Devleti’nin gözünde en değerli kendi vatandaşıdır.

Sevgilerimle…

Leave a Reply