Katar’da Çalışmak

       Katar önümüzdeki yıllarda ülke olarak Dubai gibi enlerin ‘Dünyanın büyük alışveriş merkezi, en büyük yapısı, en görkemli camisi’ vs. bir ülke olma yolunda ilerlemektedir, bu yüzden Katar’da çalışmak özellikle avrupalılara ödenen yüksek maaşlardan dolayı cazip hale gelmiştir . Son yıllarda çokça alışveriş merkezi, plazalar, oteller ve turnuvalar düzenlenmektedir. 20 yıl sonrasında petrolün bitme olasılığını göz önünde bulundurup, Katar’ı turistik bir yer haline getirmeyi planlamaktadırlar. Bu durumda da ciddi anlamda bir iş gücüne ve beyin göçüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple Katar, iş bulma potansiyeli yüksek bir ülkedir.

Katar'da çalışmak

Katar’da Çalışma Hayatı

      Özellikle inşaat sektöründe çalışacak büyük bir iş gücüne ihtiyaç var. Bir ülke düşünün ki henüz yolları bitmemiş, kendi vatandaşları çalışmayan. Katar vatandaşları çok varlıklı insanlar. Ya patronlar ya da yatırımcı. İş gücü sıfır… Her taraf çöl. Bu çölü estetik yapacak, trafiği düzenleyecek, ülkeye gelecek olan turistlere kalacak yer, eğlendirecek mekanlar hazırlanacak, hastaneler, okullar açılacak. Katar’ın turistleri ülkeye çekebilmek için henüz hediye paketi hazır değil. Bu sebepten de ülkeyi çöl ve kurak görüntüden kurtarıp insanlar için cazip bir turizm ülkesine çevirme peşindeler. Tabi bir de 2022 Dünya Kupası hazırlıkları var; Katar’ın halen 60.000 adet oda eksiği var, bunun için birçok otel inşaatı planlanmış durumda, ayrıca 9 adet yeni stadyum inşaatı, 3 adet stadyumun da genişletme inşaatları, kamp alanları yapılacak.  İşte tüm bunların tamamlanabilmesi için de ülke büyük bir iş gücüne ihtiyaç duymakta. 

      Arapça biliyorsanız, herhangi bir kadroda iş bulamamanız neredeyse imkansız. Ülkenin ana dilinin Arapça olmasından kaynaklı öyle yada böyle her şirket Arapça bilen insanlara ihtiyaç duyuyor. Suriyeliler, Sudanlılar, Mısırlılar vs. Arapça dil avantajından dolayı Katar’da çalışmak için can atıyor. Katar’da çalışmak için bulunan Arapça bilen çok fazla sayıda Hataylı mevcut. Arapça diline hakim değilseniz, bu sefer İngilizce imdadınıza yetişiyor. İkinci dil İngilizce. Neredeyse İngilizce bilmeyen yok. 

Ülkede haftasonu tatili cuma ve cumartesi günleri.  Çalışma günleri  ve haftasonu tatili sektörlere göre değişiklik göstermekte. Türk şirketleri genelde haftanın 6 günü çalışıp, cuma günleri izin yapıyor. Katarlı lokal ve Avrupalı şirketlerde ise genelde haftasonu tatili 2 gün, cuma ve cumartesi günleri.

      Peki, iş buldunuz Katar’a gelmeye karar verdiniz. Kendi vatanınızdan, ailenizden, sevdiklerinizden ayrılacak, yurt dışına çalışmaya gelen herkes gibi aklınızda şu soru belirecek. Katar da para biriktirebilir miyim? Katar da yaşam pahalı. Türkiye’ye kıyasla maaşları yüksek bir ülke. Fakat sebze,meyve, ev kiraları, eğitim ve sosyal hayat maliyetli. Bu sebepten bir kere kesinlikle Katar’da çalışacağınız şirketten, konut veya konut yardımı, araç ve çocuklarınızın eğitim masraflarını karşılayacak bir aile paketi talep etmelisiniz. Her ne kadar ülke de vergi alınmamasından kaynaklı araç almak kolay ve benzin fiyatları ucuz olsa da, nakit paranızı arabaya bağlamamanızı öneririm. Araba satmak, almak kadar kolay olmuyor Katar’da. Çocuklarınızın eğitim masrafları da göz önünde bulundurun. Unutmayın maaşınız ne kadar yüksek olursa olsun, Katar’da o kadar gideriniz olacaktır. Eğer ev ve aile paketi konusunda şirketinizle anlaşabilirseniz ‘Evet’ para biriktirebilirsiniz.

Sevgilerimle…

6 Comments

  1. Cihan Akkan Kasım 17, 2016
    • Ayevi Aralık 11, 2016
  2. Cihan Akkan Aralık 11, 2016
    • Ayevi Aralık 11, 2016
  3. Cihan Akkan Aralık 12, 2016
    • Ayevi Aralık 15, 2016

Leave a Reply