Katar’da Oturma İzni

      Katar’a iş vizesi ile giriş yaptıysanız bundan sonraki süreç çalışmakta olduğunuz şirketin size ve yakınlarınıza oturma izni alma işlemi olacaktır. Katar’a çalışmaya gelen, Katar vatandaşlarının yaşadığı normal hayatın bir parçası olabilmek için (banka hesabı,kredi kartı,ehliyet vb.) Katar’da oturma izni almanız gerekmektedir. 3 tip oturma izni vardır.Bunlar;

 • Work Residence Permit : Katar’da çalışan kişilere verilen vizedir.
 • Family Residence Visa : Katar’da çalışan kişinin aile bireylerine verilen vizedir.
 • Real Estate Visa : Katar’da ev satın alan yabancı ülke vatandaşlarına verilir. Bu kişilerin Katar’da yaşama ya da çalışma gibi zorunlulukları yoktur.

      Oturma izninin alınmasıyla ilgili tüm resmi işlemler şirket tarafından yapılacak ve sizde sırasıyla sağlık raporu – parmak izi – kan grubu testlerine girmeniz gerekecektir. Şirket aracılığı olmaksızın oturuma başvurmanız mümkün değildir.

 • Diplomanız. Belli dallardan mezun olmuş kişilerin, örneğin mühendislerin diplomalarının Arapça’ya çevrilip, onaylatılması gibi işlemler.
 • 15 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık raporu için hastaneye gitme, kan alımı ve röntgen çekimi. Tıpkı Türkiye’deki gibi bir prosedürdür.
 • Parmak izi, Katar Devlet’inin sınırları içerisine giren tüm bireylerin parmak izini alma işlemidir.
 • Son olarak da kan grubu testi.

       Yapılan tüm bu işlemlerin olumlu geçmesi sonucunda Katar Kimliğiniz çıkmış ve oturum hakkına sahip olmuş olacaksınız. (Tüm bu işlemler bir gün içerisinde değil, bir ay gibi bir süreye yayılarak yapılan işlemlerdir.)

Katar'da Oturma İzni

Katar’da Oturma İzni

       Aile oturumu alabilmek için öncelikle çalışan kişinin oturum iznini almış olması gerekmektedir. Katar’da çalışıyor ve ailenizi yanınıza almak istiyorsanız aile vizesi başvurusu yapmadan önce bazı koşullara uymanız gerekmektedir.

Katar aile oturum izni için istenen belgeler ve koşulları;

 • Başvuru sahibinin yani çalışan kişinin mesleğinin mühendis veya teknik uzman kadrosunda çalışması
 • Çalışan kişinin en az 10,000 Katar Riyal’i maaş alıyor olması. Başvuru sahibi şirketin sağladığı bir evde yaşıyor ise, bunu ispat etmesi halinde aylık minimum 7,000 Katar Riyal’i maaşla başvuru yapmaya hak kazanabilirsiniz.
 • Evlilik cüzdanı. Katar’daki Türkiye Büyükelçiliği’nden alacağınız bir belge ile Katar Dış İşleri bakanlığına Arapça olarak onaylatmanız gerekmektedir.
 • Kaldığınız yerin aile yaşamına uygun olması. Şirketin sağladığı ev ya da kampta kalıyorsanız, şirketinizden bunu kanıtlayacak resmi bir yazı, kendi imkanlarınız ile başka bir yer de kalıyorsanız, yaşadığınız evin kira kontratını tebliğ etmelisiniz.
 • Çalışan kişinin Katar sınırları içerisinde en az 6 ay çalışıyor olması ve Katar’daki bankalardan herhangi birine 6 ay boyunca düzenli olarak maaşlarının yatırılmış olması gerekmektedir. Bankadan alacağınız son 6 aylık maaşınızın yattığını gösteren hesap özeti ile kanıtlayabilirsiniz.
 • Çalışan kişinin noter tasdikli iş sözleşmesi
 • Diploma ve eğitim sertifikalarının birer kopyası
 • Aile vizesi alınacak bireylerin (eş ve çocuklar) pasaport kopyaları, çocuklar için doğum belgesi ya da nüfus kaydı
 • Gerekli görülmesi durumunda temiz kağıdı

      Aile vizesi başvuru bedeli 200 Qr’dir.

      Başvuruyu şirket aracılığı ile yapmıyorsanız aşağıdaki formu doldurup, Katar Devlet Portalı’ndan başvurunuzu bireysel olarak da yapabilirsiniz.

Başvuru Formu : https://www.moi.gov.qa/site/arabic/resources/2015/06/22_38114.pdf

Yukarıda bulunan formu doldurup, aşağıda bulunan portala göndermeniz gerekmektedir.

Katar Devlet Portali Hukoomi :

 http://portal.www.gov.qa/wps/portal/services/inviduallandingpages/entry%20visas/applyforfamilyvisitvisa/!ut/p/a1/vVJNU4MwEP0reOixk0BQwhE7fpQp9lBnBC5OCgmsQpJCiuKvN4wevNBOL-aU3Z19-96-RTlKUS7ZABUzoCRrpji_eQ23dOVSih-2mzuC17toffuU3Lv4maAXlKO8kEabGmX18V2pFpwPvncKJQ2XZoF_kwvc826AgvcLDLKEAcoja5yG2b-sHM2qqWI7utEZoGc2YFo3o1CdYC00o02CmSrTRF1AibKQeIy6FPue6wsqQhrgQAS-4HtcEl-Eln5m6eOZF-Fz6nZc_ig8jZLZMcEsDrE4F3A-DRZ7F4HF5xTaDXldskoqC8lMvQQpFEr_2IDSORtsK7wdDnlkD2Ay-9Og9J8uQLctJeMypphc6-Fr89hUV9-kufJX/dl5/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

      Oturum izniniz çıkana kadar, ailenizi Katar’da yanınızda tutmak isterseniz 6 ay beklemenize gerek yok. Biraz zahmetli ama mümkün. Ailenize oturma izni çıkarana kadar turist vizesi ile 30 gün ülkeye girebilirler. 30 gün doldurduktan sonra çıkış-giriş yapabilirler. Çalışan kişinin oturum izni çıkınca, ailenize 6 aylık turist vizesi alabilirsiniz. Bu süre içerisinde de Katar’daki banka hesabınıza 6 ay düzenli maaşınız yatmış oluyor ve ailenizi sponsorluğunuza almak için şirketiniz aracılığı ile başvuruda bulunuyorsunuz. Bunu takiben ailenizin oturum izni de çıkıyor.

      Katar’a gelip, iş başvurusunda bulunmayı düşünenler için şunu belirteyim. Katar’a iş vizeniz ile giriş yapmadıysanız, ülke de turist vizesi süresi boyunca kalabilirsiniz. Herhangi bir şirkette çalışmıyorsanız, Katar da turist vize süresi dışında (30 gün) kalmanız söz konusu değil. 30 günün sonunda ülkeden çıkış yapıp tekrar turist vizesi ile giriş yapmanız gerekecektir. Bu yüzden Katar’a gelmeden önce işinizin hazır olmasını tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımda Katar Devlet’inin uyguladığı ve sizin hayatınızda önemli bir yer alacak olan ‘Katar’da Sponsor Hayatı’ndan bahsedeceğim. Katar Vizesi için bilgi almak için tıklayınız.

Sevgilerimle…

Leave a Reply